pl
en
Aktualności

2016-11-02

Prezydent Senegalu z wizytą w Grupie Stoczni Gdańsk

Prezydent Senegalu – Macky Sall odbył specjalną wizytę na terenie Grupy Stoczni Gdańsk. Wraz z 30-osobową delegacją, w skład której wchodzili ministrowie 9 resortów senegalskiego rządu, prezydent zwiedził najnowocześniejszą linię produkcyjną wież morskich elektrowni wiatrowych oraz konstrukcji stalowych dla rynku offshore i onshore.

 

Podczas wizyty Senegalczycy mieli okazję przyjrzeć się z bliska procesowi produkcyjnemu, jaki realizowany jest na terenie Grupy Stoczni Gdańsk. Po krótkiej prezentacji przedstawiającej efekty przeprowadzanego w ostatnich latach procesu kompaktyzacji przedsiębiorstwa goście przeszli na teren hali K1 – największej hali produkcyjnej w Europie Środkowej, gdzie na co dzień wytwarzane są wielkogabarytowe konstrukcje stalowe. 

"Znając historię stoczni i wyjątkowość tego miejsca prezydent Senegalu zainteresowany był tym, co dziś się w niej dzieje. Przedstawiliśmy mu transformację zakładu, jaką przeszliśmy w ostatnich latach, od tradycyjnego producenta prostych statków do wyspecjalizowanego producenta dla energetyki wiatrowej i morskiej, zachowując jednocześnie kompetencje do budowy jednostek pływających" - powiedział prezes zarządu Stoczni Gdańsk i GSG Towers, Jarosław Łasiński.

 

Prezydencka wizyta w Grupie Stoczni Gdańsk będzie z pewnością dobrym krokiem w kierunku rozpoczęcia współpracy między gdańskim liderem produkcji wielkogabarytowych konstrukcji stalowych a stocznią w Dakarze. Prezes Jarosław Łasiński wskazuje, że zakres potencjalnej współpracy polsko-senegalskiej  w branży stoczniowej jest bardzo szeroki.

"Zarówno Dakar, jak i Gdańsk leżą nad wodą, tam też jest stocznia, która ma określone plany rozwojowe. Planuje się również uruchomienie w Dakarze akademii morskiej. Jest wiele obszarów, w których możemy współpracować, począwszy od obszaru ludzkiego, poprzez wymianę doświadczeń na płaszczyźnie naukowej, a kończąc na faktycznej produkcji w pełni wyposażonych statków.„

W wyniku zakończenia realizowanego w ostatnich latach programu inwestycyjnego europejski  lider produkcji wież lądowych oraz wielkogabarytowych konstrukcji stalowych wszedł  do elitarnego grona producentów konstrukcji dla najbardziej perspektywicznego rynku offshore – morskich elektrowni wiatrowych. Ukończona przed dwoma tygodniami inwestycja umożliwiła zwiększenie produkcji wież wiatrowych w skali rocznej do poziomu 300 wież o średnicy do 8 m oraz wytwarzanie wież z blachy o grubości do 120 mm i długości pojedynczej sekcji do 50 m. 


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację jego polityki prywatności.